Hostivice – pamětní deska Fr. J. Pelzovi

Typ stavby: Pamětní desky, solpersteine
Kraj:Středočeský
Župa:župa Budečská
Okres:Praha-Západ
Stav objektu:existuje
Datace:1932
Vložil:Vzdělavatelé ČOS

Popis objektu

František Josef Pelz 
Br. Pelz je v Sokole znám především jako skladatel neoficiální hymny Lví silou. Pamětní deska byla odhalena 2. října 1932 při příležitosti 40 let od založení Sokola v Hostivici. 

F. J. Pelz (někdy též Pelc) se narodil 23. září 1848 na Zbraslavi. Vysvědčení učitelské způsobilosti získal v roce 1866 a vyučoval v pražském okolí. Po působení na školách ve Slivenci a v Úněticích nastoupil poprvé do hostivické školy od 1. září 1874 na rok. Poté vystřídal několik škol a na hostivickou obecnou školu se vrátil v roce 1885. Výměrem c. k. okresní školní rady z 21. července 1902 mu bylo uděleno pochvalné uznání „za utěšené výsledky u vyučování a zdárné vedení školní mládeže.“ V říjnu 1910 obdržel zdravotní dovolenou a na svou žádost byl od 1. března 1911 dán na trvalý odpočinek s výslužným 2 800 korun. Vedle své učitelské povinnosti působil Pelz v hostivickým Sokole a u hasičů.

František Josef Pelz se věnoval i spisovatelské činnosti a skládání hudby. Za své tiskem vydané pojednání O šetření užitečného ptactva obdržel diplomy a čestnou medaili na hospodářských výstavách v Plzni, v Praze i jinde. Sestavil sbírku lidových písní pro vídeňské nakladatele a složil kolem stovky skladeb různých žánrů, například slavnostní pochod pro krajinskou výstavu na Kladně 1902 zvaný Společnými silami. Zemřel 31. prosince 1922 a byl pohřben na hřbitově v Praze-Bubenči.

Jeho nejznámějším dílem je skladba Lví silou, kterou složil v roce 1882 a která se např. stala znělkou pražského rozhlasu při květnovém povstání v roce 1945. Kromě sokolských slavností byl tento pochod hráván i u příležitosti Jubilejní (1891) a Národopisné výstavy (1895). Skladbou Lví silou byly zahajovány při tryskající fontáně večerní programy na výstavišti. Úprava, ve které je píseň známa dodnes, je dílem sokolského kapelníka Františka Kmocha. Není bez zajímavosti, že František Kmoch byl v pozdějších letech mylně považován za autora této písně.

V roce 1932, při zavádění názvů ulic v Hostivici, byla na Pelzovu počest pojmenována ulice, kde v domě čp. 4 bydlel. Hostivický Sokol mu ve stejném roce věnoval pamětní desku na budově staré školy. Za války musela být tato deska ukryta a nového odhalení se dočkala až v roce 1969.

Zdroj informací, literatura

http://www.hostivickahistorie.cz/osobnosti/pelz-frantisek-josef.html

https://www.geocaching.com/geocache/GC6J4QR_lvi-silou-027?guid=2a713ea9-1e32-4dbf-abfd-7ad9cb0578a9

 

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

    Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.