Stránov – pomník připomínající pobyt Tyrše

Typ stavby: Pomníky, sochy, památníky
Kraj:Středočeský
Župa:župa Fügnerova
Okres:Mladá Boleslav
Stav objektu:existuje
Datace:1931
Vložil:Vzdělavatelé ČOS

Popis objektu

Pomník s plastikami připomíná krátký pobyt Miroslava Tyrše v zámeckém areálu ve Stránově, kde bydlel u svého strýce Bedřicha Kirschbauma. 

Nápis: Miroslav Tyrš, tvůrce sokolství českého
V ROCE 1841
PROŽIL ZDE ČÁST SVÉHO DĚTSTVÍ
Dr. MIROSLAV TYRŠ
TVŮRCE SOKOLSTVA
ODHALENO 14. ČERVNA 1931
TĚLOCVIČNOU JEDNOTOU
–SOKOL–
PRO ZÁMOSTÍ, KRNSKO, JIZ. VTELNO

Vincencie Kirschbaumová se v roce 1830 provdala za o šest let mladšího Jana Vincence, syna domkaře a zedníka Františka Karla Tirsche z Krbic. Stala se „paní doktorovou“, neboť její manžel krátce před svatbou dosáhl doktorátu v lékařství. Na jaře roku 1832 se novomanželé přestěhovali do Děčína, kde J. V. Tirsch vstoupil do služeb hraběte Františka Antonína Thun-Hohensteina. Léčil panské služebníky, úředníky, ale i chudé a staral se o lázně Sv. Josefa. Dne 17. září 1832 se manželům narodil syn Friedrich Emanuel, jediné dítě, které se dožilo dospělosti. Ještě předtím, než kvůli sporům s hrabětem dostal děčínský lékař výpověď, narodila se Vincencii Tirschové první dcera, ta však zemřela krátce po porodu. V roce 1836 se rodina přestěhovala k Emanuelovi Kirschbaumovi, k lékárníkovi a bratru Tirschové, který bydlel v Döblingu u Vídně. Zde se jim narodila druhá dcera Anna Emanuela. Dříve než i ta zemřela, zemřel její otec na tuberkulózu. Vdova se synem se  přestěhovala ke svému druhému, svobodnému bratru Bedřichu Kirschbaumovi, který v té době byl hospodářským správcem na panství Frydrycha, rytíře z Neupauer v Kropáčově Vrutici a bydlel v zámeckém zahradním domku. Ani ne po roce Vincencie Tirschová zemřela. O tři dny později byla pochována na hřbitově v Dolním Slivně. Osiřelý, ani ne šestiletý Tyrš (jméno si počeštil později) se o dva roky později se strýcem přestěhoval do zámku Stránov, kde se Bedřich Kirschbaum stal ředitelem stránovského panství. O další rok později šel ke svým dalším příbuzným z matčiny strany do Prahy.

Zdroj informací, literatura

Text převzat z mého článku viz
Kateřina WÁGNEROVÁ, Příběh pomníku "Matce Tyršově" v Dolním Slivně, Boleslavica, 2016, s. 117–127.

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

    Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.