Opona v Krnsku

Typ stavby: Sokolské opony
Kraj:Středočeský
Župa:župa Fügnerova
Okres:Mladá Boleslav
Stav objektu:neexistuje
Autor objektu:neznámý
Datace:asi 20. léta 20. století
Vložil:Vzdělavatelé ČOS

Popis objektu

Opona v Krnsku (okres Mladá Boleslav), spojená s činností dramatického odboru místního Sokola, je dnes známá pouze z černobílé fotografie. Celková kompozice je méně obvyklá – "obraz v rámu" lemovaný po všech stranách rozvilinou. Námět je pojatý ve výpravném historizujícím stylu. V pozadí je vidět Pražský hrad v pohledu od východu. Tento výjev si oblíbili romantici generace Antonína Mánesa. Přímo na něj odkazuje trůnící postava mladíkovi, stojícímu před trůnem, který se naznačeným směrem dívá a obrací se proto k divákovi zády.

Obraz by se dal snadno vyložit jako Libušina věštba, redukovaná na hlavní aktéry a doplněná obrazem hradu v romantické tradici. V popředí vpravo jsou vidět žánrové postavy dívky a chlapce v sokolských krojích, což je v souladu s určením opony pro aktivity Sokola. Výtvarnou kvalitu opony není možné z černobílé fotografie posoudit. Album s fotografií opony vlastní pan Václav Hlaváček z Prahy.

Zdroj informací, literatura

http://www.amaterskedivadlo.cz/main.php?data=opona&id=761#

STROTZER, Milan (ed.) Malované opony divadel českých zemí II. Praha, Nipos 2017. Komentář Jakub Synecký, s. 110.

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

    Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.