Bývalá sokolovna Kropáčova Vrutice

Typ stavby: Sokolovny
Kraj:Středočeský
Župa:župa Barákova
Okres:Mladá Boleslav
Stav objektu:neexistuje
Datace:1921 (nebo 1925)
Vložil:PavelMichalec

Popis objektu

7. prosince 1918 byla svolána první ustavující valná hromada k založení Sokola za účasti 51 členů. Do předsednictva byl zvolen zdejší řídící učitel František Smotlacha. Cvičilo se v nouzové tělocvičně, tj. v místnosti pro ubytování sezónního cukrovarnického dělnictva, kterou zapůjčila správa cukrovaru. Cvičební nářadí bylo rychle zakoupeno.

Majitel velkostatku J. Faltis věnoval zdejší jednotě pozemek č. kat. 72 v Kropáčově Vrutici na zřízení letního cvičiště. Bylo navrženo, aby každý člen organizace odpracoval 40 brigádnických hodin, neboť pozemek o výměře ¾ korce byl z části na skalnaté stráni a v nerovném terénu. Během dvou let se tato nehostinná část pozemku proměnila na pěkné cvičiště s nádherným přírodním okolím. Nadšení a elán do společné práce znamenal i výstavbu tělocvičny, která byla dokončena v červnu 1925. Celková úprava cvičiště a stavba sokolovny si vyžádala i finanční náklady v celkové hodnotě 40 000 Kč, polovina byla kryta hotově a druhá polovina půjčkou z peněžního ústavu. 

Jiné doklady o stavbě Sokolovny naopak uvádí, že stavba byla postavena roku 1921 (podle údajného letopočtu uvedeného na fasádě), pravděpodobně obcí Kropáčova Vrutice. Stavba k roku 2010 nebyla legalizovaná, dlouhá léta chátrala. Dne již stavba neexistuje.

Zdroj informací, literatura

https://www.kropacovavrutice.cz/

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

    Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.