Bývalá sokolovna Rožnov pod Radhoštěm

Typ stavby: Sokolovny
Kraj:Zlínský
Župa:župa Valašská-Františka Palackého
Okres:Vsetín
Stav objektu:existuje
Vložil:PavelMichalec

Popis objektu

Vznik organizovaného tělovýchovného hnutí v Rožnově pod Radhoštěm je neoddělitelně spjat s rokem 1890. Nasvědčuje tomu místní tradice a potvrzují to i archivní dokumenty. Právě archivní doklady však dokazují, že první snahy o zřízení tělovýchovného spolku v Rožnově byly zaznamenány již o dvě desetiletí dříve. Pokus o založení tělovýchovné organizace v Rožnově v roce 1870 zůstal jen pokusem a trvalo dlouhých dvacet let, než se podařilo založení sokolské jednoty úspěšně završit.

Podobně jako v celostátních podmínkách i v Rožnově sehrála v tělovýchově v období 1. republiky nejvýznamnější roli jednota Sokola. Vedle ní vznikla hned na počátku dvacátých let velmi aktivní jednota Orla. Oba tyto tělovýchovné spolky úspěšně rozvinuly systematiku tělesných cvičení, avšak nevěnovaly se již pěstování sportů. Místní sokol byl provozovatelem prvního stálého kina ve městě.

Fakticky místní jednota zanikla k roku 1950.

Bývalá sokolovna se nachází v těsné blízkosti centra města (cca 100 m). Sportovní hala je vybavena tělocvičnou o rozměrech 14 x 26 m (velikost basketbalového hřiště), včetně potřebného zázemí. Součástí je i balkón využívaný pro další aktivity nebo jako tribuna při soutěžích. 

Zdroj informací, literatura

https://www.tjroznov.eu/historie-tj/

https://www.geocaching.com/geocache/GC4T6N2_historie-roznova-pod-radhostem-sport-v-roznove?guid=a9330eea-97fc-47ee-9a5b-6bd4997d26c8

 

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

    Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.