Uherské Hradiště – stolperstein Josefa Horáka

Typ stavby: Pamětní desky, solpersteine
Kraj:Zlínský
Župa:župa Komenského
Okres:Uherské Hradiště
Stav objektu:existuje
Datace:7. 10. 2019
Vložil:sokoluh

Popis objektu

Josef Horák – stavitel a sokol

Narodil se 11. února 1877 v Semonicích u Dvora Králové nad Labem. V roce 1895 s vyznamenáním ukončil studium stavitelství na průmyslové škole v Brně a přestěhoval se do Uherského Hradiště, kde se věnoval stavitelství, velmi aktivní činnosti v Sokole a zpíval v souboru Svatopluk.

Do roku 1913 zastával bratr Horák v Sokole funkce cvičitele, účetního, místonáčelníka a delegáta pro ženský odbor. V letech 1906-09 byl župním náčelníkem a od r. 1930 až do počátku 2. světové války starostou. Věnoval se také loutkovému divadlu a založil loutkářský odbor hradišťské sokolské jednoty.

V Uherském Hradišti měl Josef Horák stavební firmu, takže připravil a následně provedl přestavbu hotelu Koruna na sokolovnu.V roce 1928 projektoval a uskutečnil i výstavbu nové sokolovny (dnes budova Slováckého divadla).

Dalšími památkami na  stavitelskou činnost Josefa Horáka v Uherském Hradišti je budova ZŠ UNESCO nebo Českobratrský dům.

Začátkem roku 1944 byl bratr Horák společně s dalšími členy předsednictva župy Komenského zatčen gestapem. Ačkoli byl později ze zdravotních důvodů z vazby propuštěn, krátce poté na následky podmínek ve věznění 12. ledna 1945 zemřel.

Na jeho památku byl u příležitosti Památného dne sokolstva 2019 položen u vchodu do staré sokolovny v Uherském Hradišti KÁMEN ZMIZELÝCH.

 

Zdroj informací, literatura

Pamětník Josef Horák

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

    Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.