T. J. Sokol Uherské Hradiště

Typ stavby: Sokolovny
Kraj:Zlínský
Župa:župa Komenského
Okres:Uherské Hradiště
Stav objektu:existuje
Datace:založení 16. 2. 1872
Vložil:sokoluh

Popis objektu

Sokolovna Uh. Hradiště

Uherskohradišťská sokolovna byla postavena na starobylých městských hradbách. Na těchto místech zakotvila naše jednota po 37 letech střídání různých tělocvičných místnostní. Z hostince, který byl dřívějším majitelem rozšířen o prostranný sál, se stal v roce 1905 hotel Koruna. Později se přistavěly šatny, sborovka, sprchy a pořízeno nové nářadí – tak vznikla roku 1909 sokolovna, která slouží naší jednotě dodnes (postavena byla dle plánu bratra Josefa Horáka). V roce 1920 bylo rozšířeno přilehlé náměstíčko a upraveno na letní cvičiště, které také slouží cvičencům i v dnešní době.

Stavba nové sokolovny byla zahájena v jubilejním roce 1928, kdy se slavilo 10. výročí státní samostatnosti. Nová sokolovna byla postavena jako jednopatrová budova (vedení stavby bratr Josef Horák podle návrhu architekta Krásného z Prahy). V přízemí byl umístěn vestibul, velký sál a byt pro sokolníka. V suterénu se nacházely sprchy s bazénem, skladiště a propadliště. V prvním poschodí byste nalezli prostorné galerie, balkony, výborovka, sál pro stálé loutkové divadlo, knihovnu s čítárnou, župní kancelář a místnost pro pracovní odbory. Sokolovna se mohla pyšnit i sochařskou výzdobou, konk. sochami nad vstupem od ak. sochaře Gustava Kafky. V 60. letech byl starý sál rozšířen a při přestavbě se zmíněné sochy ztratily. Zajímavostí je, že při této rekonstrukci bylo povinností dospělých členů odpracovat 100, dorostu 50 brigádnických hodin nebo za ty neodpracované zaplatit 1-5 Kč dle majetkových možností.

Protože to byl největší sál ve městě, pořádaly se zde všechny kulturní, společenské a sportovní akce. Jednota hrála vlastní divadlo, promítala filmy apod.

Roku 1941 byl Sokol rozpuštěn a jeho majetek zabaven. Po osvobození se činnost obnovila, ale roku 1953 byl majetek opět předán státu a budovy přiděleny Slováckému divadlu. Roku 1990 jednota požádala o jeho navrácení, k němuž později došlo.

V současné době náleží k Sokolu Uherské Hradiště hřiště vedle tělocvičny, chata na Smraďavce, restaurace Koruna, vinný sklep a budova Slováckého divadla.

Zdroj informací, literatura

Almanachy T. J. Sokol Uherské Hradiště

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

    Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.