Pomník - VÁCLAV JÍROVÝ

Typ stavby: Pomníky, sochy, památníky
Kraj:Středočeský
Župa:župa Barákova
Okres:Mělník
Stav objektu:existuje
Datace:14. 11. 1913 - 8. 5. 1945
Vložil:filipuzel

Popis objektu

Pomník náčelníka Sokola Nelahozeves Václava Jírového, který padl 8. května 1945. Narodil se  14. 11. 1913 v Nelahozevsi, povoláním byl strojní zámečník. Pomník se nachází v lese, kousek od nelahozeveského zámku nad železniční tratí.

Bylo to téměř na samém sklonku války, konkrétně 8. května 1945, kdy po železniční trati v blízkosti Kralup nad Vltavou a Nelahozevsi projížděl směrem na Prahu německý obrněný vlak. O pohybu vlaku informoval přednosta zdejší železniční stanice Vratislav Teuerer. Občané Kralup a Nelahozevsi byli rozhodnuti vlak zničit, aby nemohl dosáhnout svého cíle, z tohoto důvodu byla v určitém místě pod kolejemi umístěná nálož. Vlak se pohyboval poměrně pomalu, proto dle dostupných pramenů měl dorazit do Nelahozevsi až po 19. hodině. Při střetu s municí došlo k roztržení vlaku na dvě části. Jedna tato část zůstala na kolejích, druhá část vykolejila. Občané Nelahozevsi a Kralup zahájili na vykolejenou část vlaku útok, kdy byla zabita část jeho posádky. Bez obětí na životech se neobešla bohužel ani strana místní domobrany. Tehdy zahynul v necelých 32 letech právě bratr Václav Jírový společně s Miroslavem Růžičkou (nar. 2. října 1909), dělníkem z Lešan. Václav Jírový byl zasažen v momentě, když odjišťoval ruční granát, který mu potom explodoval u hlavy.

Zdroj informací, literatura

Nelahozeveský zpravodaj, květen 2015.

Vzpomínky místních pamětníků.

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

    Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.