Sokol v Nymburce vznikl roku 1868. Od počátků jednoty se jako existenční nutnost jevilo zřízení vlastního střediska s tělocvičnou a hřištěm, kde by se mohl rozvíjet sokolský život. Z počátku se cvičilo "na Střelnici" (dnešní "Ostrov"). Tehdy měla jednota 56 členů, z nichž 30 cvičilo ve dvou družstvech. V podzimním období roku 1868 a na jaře 1869 si členové upravovali letní cvičiště na dvoře bývalého dominikánského kláštera ve Svatojiřské ulici (dnes Tyršova). Už v roce 1869 byl pronajmut sál v hostinci „U beránka" (v Boleslavské tř., čp. 133) ke zřízení první zimní tělocvičny. Tento sál však sloužil sokolským účelům jen krátce a konaly se v něm patrně jen schůze. V roce 1871 se zimní tělocvična přestěhovala do sálu hostince "U černého orla" (dnes se jedná o nájemní dům). Rok nato byla nymburskému Sokolu propůjčena obecní místnost v budově býalého kláštera. Když došlo roku 1881 k její demolici, byla následně na jaře 1882 tělocvična prozatímně přemístěna do dřevěné boudy na Ostrově, u níž byla zřízena i letní tělocvična. Jako náhrada za ztrátu místnosti pro zimní cvičení dalo město jednotě k dispozici prostorné místnosti v domě čp. 1 ve Svatojiřské ulici.
Tehdy se začalo uvažovat o zbudování vlastní sokolovny, Realizaci umožnila i tehdejší příznivá finannčí sitauce jednoty, a to zásluhou zábavně společenské činnosti, kterou v uplynulém období jednota vyvíjela. Dne 10. května 1886 valná hromada schválila, aby z pokladního přebytku 700 zlatých byl založen fond pro postavení sokolovny. Částka ve fondu postupně narůstala, a tak mohl být v prosinci 1891 zakoupen dům čp. 180 ve Svatojiřské ulici za sumu 3 700 zlatých. O dva roky později bylo vytvořeno samostané "Družstvo pro vystavění tělocvičny Sokola v Nymburce". Stavba nové sokolovny se stala zřejmě záležitostí celého města a jednotliví občané pomáhali jak finančně, tak i různými službami, například zapůjčením potahů, darováním cihel apod.
V anonymní soutěži na projekt nové sokolovny, vypsané v letech 1896–1897 byl vybrán projekt architekta J. Žáka z Prahy. Stavba byla zadána místnímu staviteli architektu Emilu Prucknerovi a speciální řemeslnické práce místním řemeslníkům, členům nymburské jednoty. Stavba běžela ve svižném tempu, 4. dubna 1898 byly vyhloubeny základy a 4. září téhož roku byla sokolovna slavnostně otevřena za přítomnosti starosty ČOS dr. Jana Podlipného.
Sokolovna byla vystavena ve slohu české neorenesance s orientálními sgrafity ve štítech a se Špilarovými alegorickými sgrafity "Svornosti", "Síly", "Volnosti", "Vědy" a "Statečnosti" ve vlysu mezi okny. Dominantou interiéru původní podoby budovy byl 24 metrů dlouhý a 12 metrů široký tělocvičný sál s dvěma galeriemi, nářaďovnou a předsálím, šatnou, sprchami a sociálním zařízením. V prvním patře směrem do ulice se nacházely další místnosti. Během první světové války sloužila sokolovna jako lazaret.
S vývojem činnosti jednoty a se stoupajícím počtem členů došlo roku 1926 ke stavebním úpravám. Za účelem rozšíření sokolovny byl zakoupen sousední pozemek a později zahrada s domkem. V letech 1928–1929 bylo k původnímu sálu přistavěno přísálí, nový samostatný sál kina spojený s tělocvičnou, celá budova byla vybavena ústředním topením. Značnými finančními výdaji, spojenými s touto rekonstrukcí, se dosáhlo na tehdejší dobu poměrně velikého zadlužení, které činilo 1 500 000 Kč!
Ve své době představovala tělocvična zdejší sokolovny největší sál v Nymburce a byla hojně využívána nejen k tělocvičným účelům, ale i ke kulturní a osvětové činnosti, konaly se v ní nejen přednášky, koncerty a různá vystoupení, ale i besídky, taneční hodiny a taneční čaje a oblíbené šibřinky.
Od roku 1911 do roku 1928 se v tělocvičně promítalo i kino, poté vznikl samostatný biografický sál s hledištěm. Od roku 1925 se zde hrálo také sokolské loutkové divadlo. V sokolovně se nacházela i zkušebna tamburašského souboru a od r. 1934 zde zněly hlasy tehdy vzniklého sokolského pěveckého odboru, řízeného ředitelem kůru kostela sv. Jiljí Antonínem Hoffmanem. V místnostech sokolovny byla umístěna i bohatá spolková knihovna s čítárnou, která byla hojně navštěvována a jejíž fond dosáhl asi 9 500 svazků. Po přechodném období let 1939–1946, kdy sloužila zprvu (a později opět) potřebám čs. armády a během 2. světové války okresnímu úřadu, který měl v přepážkami rozděleném tělocvičném sále své kanceláře, se po skončení války vrátila na několik let opět do sokolských rukou.