Sokolovna Plaňany

Typ stavby: Sokolovny
Kraj:Středočeský
Župa:župa Tyršova
Okres:Kolín
Stav objektu:mimo provoz
Autor objektu:návrh architekta obč. Čeňka Křičky
Datace:1894–1895
Vložil:PavelMichalec

Popis objektu

Honosná pseudorenesanční budova sokolovny z let 1894–95 byla postavená podle návrhu kolínského architekta Čeňka Křičky z prostředků sebraných mezi členy Sokola, z peněžních darů pojišťovny, cukrovaru, spolků, obce a okresu. Pro její výstavbu bylo zřízeno Družstvo pro stavbu a udržování sokolovny, které ji v roce 1935 předalo jednotě Sokol. K roku 1932 byl v objektu provozován biograf.

V letech 1992–93 byla zahájena provizorní oprava a dostavba, která však nebyla dokončena, od té doby sokolovna chátrá a není nijak využívána. V roce 2015 byl její stavební stav velmi neuspokojivý.

Jednopatrová budova obsahuje kromě bytu několik místností pro spolkovou činnost, malý sál 10 x 6,5 metru a velký sál 15 x 10 metrů s výškou 8 metrů a divadelním jevištěm 10 x 6 metrů. Na fotografiích z počátku 20. století jsou dobře patrná původní pseudorenesanční sgrafita ve štítech, na fotografii z roku 1935 však již byla odstraněna a nahrazena prostou omítkou.

Budova je v majetku České obce sokolské.

(místopisná zajímavost – v roce 1894 byl při stavbě sokolovny odkryt kostrový hrob z doby tzv. bylanské kultury s mimořádně umělecky ztvárněnými výrobky slévačských dílen z 2. pol. 3. stol. př. n. l.)

Zdroj informací, literatura

https://www.cestyapamatky.cz/kolinsko/planany/sokolovna

https://prazdnedomy.cz/domy/objekty/detail/2539-sokolovna-planany

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

    Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.