Pamětní deska B. Kovalčíkovi ve Valašských Kloboukách

Typ stavby: Pamětní desky, solpersteine
Kraj:Zlínský
Župa:župa Valašská-Františka Palackého
Okres:Zlín
Stav objektu:existuje
Vložil:KaterinaPohlova

Popis objektu

Na nádražní budově ve Valašských Kloboukách se nachází pamětní deska věnovaná železničnímu zaměstnanci Bohumilu Kovalčíkovi, který byl v Brně v Kounicových kolejích popraven 29. 10. 1941. Byl také sokolem. V seznamu sokolských padlých, které po válce sepisovala jednota, je chybně uveden jako Bohuslav.

Br. Kovalčík se narodil 11. 4. 1903 ve Valašských Kloboukách v Brumovské ulici, v domě č. 515, později bydlel v Nádražní ulici. Jeho otcem byl soukeník Karel Kovalčík, který ale pracoval u soudu jako doručovatel, později jako písař. Maminka Josefa Pavlíčková pocházela od Opavy, z Litultovic. Se svým bratrem Oldřichem pracoval na stavbě železniční tratě Vsetín–Bylnice, pak pracoval na vlakovém nádraží ve Valašských Kloboukách. Měl sourozence Karla, Jaroslava, Oldřicha a Ludmilu. 

Zapojil se do odbojové organizace Obrana národa a za svoji protinacistickou činnost byl 29. 10. 1941 v Kounicových kolejích popraven. Jeho jméno je i na pamětní desce padlým sokolům za II. sv. války u sokolovny. Bratr Bohumila Oldřich (1906–1992) sepsal své vzpomínky na dětství v knize Sychrovská chudoba a Bratr Bohuš. 

Nápis:
V DOBĚ POROBY NÁRODA
ROKU 1941, BYL POPRAVEN
ŽELEZNIČNÍ ZAMĚSTNANEC
BOHUMIL
KOVALČÍK
ČEST JEHO PAMÁTCE!

Zdroj informací, literatura

Encyklopedie města Brna: https://encyklopedie.brna.cz/home-mmb/?acc=profil_osobnosti&load=5910

Oldřich Kovalčík, Sychrovská chudoba, Valašské Klobouky 2020. 

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

    Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.